Zadejte svůj e-mail a již Vám nic neunikne! Novinky, soutěže, zajímavosti, články, srovnání produktů.
- Úvod
- 🇪🇺 European Union
- Celní předpisy EU
Vážené zákaznice a vážení zákazníci,
dovoz doplňků stravy do EU regulují evropské směrnice. Jde zejména o ochranu spotřebitelů před nežádoucími látkami, zejména pesticidy aj. Naše doplňky stravy, zejména ženšen zpracovaný do formy extraktu případně dávkovaný v přesně odměřených množstvích (tobolky, pilulky aj.), podléhá již delší dobu zvýšeným kontrolám.
Smyslem těchto kontrol je u korejského ženšenu ochrana spotřebitele před reziduí pesticidů, jmenovitě ethylenoxidu.
Do 16.2.2023 nebylo možno fakticky tyto produkty do EU dovézt, neboť směrnice EU stanovila povinnost doložit českým kontrolním orgánům (SZPI a CÚ) originály analýzy na tento pesticid (u korejské laboratoře, kterou si EU vybrala) a druhý originál od Korejského ministerstva pro bezpečnost a zdraví potravin, že první originál je originál. Oba originály musely být doručeny kontrole v EU před odesláním zboží z Koreje.
U malých dovozců nešlo tyto certifikáty vůbec získat (korejští dodavatelé je byli schopni dodat pouze u zásilek v tunách) a malí dovozci tak skončili s dovozem. Jednalo se o výrazné zvýhodnění velkých dovozců např. z Německa, Francie aj.
Dne 16.2.2023 nabyla účinnosti lednová novela uvedených pravidel a oba nesmyslné (ve smyslu "analýzu lze snadno a levně provést v české autorizované laboratoři") a značně diskriminační certifikáty již není potřeba. Došlo tedy k výraznému zmírnění pravidel dovozu těchto produktů z Koreje.
Paradoxně k tomuto zmírnění nám SZPI (Státní Zemědělská a Potravinářská Inspekce) od 16.2.2023 fakticky zablokovala dovoz těchto produktů, byť výše zmíněné 2 originály certifikátů již nejsou nutné. (Ukázalo se, že korejské extrakty neobsahují uvedený pesticid, proto Evropská komise opatření zmírnila).
SZPI společně s Celním úřadem (CÚ) však od 16.2.2023 zaujaly výklad evropské směrnice v tom smyslu, že kontrola tohoto zboží z Koreje se má provádět výhradně na prvním místě vstupu do EU a zejména SZPI, Inspektorát Praha, fakticky zaujal striktní stanovisko, že prvním místem vstupu zboží do EU je letiště, kam zboží poprvé přistane.
Jedná se o originální stanovisko, jinde v Evropě již neuplatňované a všechna kontrolní stanoviště inspekce potravin na letištích v Evropě zaujímají stanovisko, že jako první místo vstupu do EU se bere letiště cílové země, pokud pouze došlo na prvním letišti přistání k překládce zboží na jiné letadlo po Evropě nepřetržitě až do cílové země.
Jakožto dovozce doplňků stravy jsme povinni nejméně 24 hod. před prvním místem vstupu zboží do EU zadat do elektronické evidence zásilek, zvané TRACES, údaje o zásilce a to formou vyplnění společného vstupního zdravotního dokladu, tzv. CHED-D.
České kontrolní stanoviště SZPI Praha zastává, nejen dle nás, již neaktuální stanovisko, že prvním místem vstupu je letiště prvního přistání zboží. Avšak kontrolní stanoviště na letištích v EU mají jiný názor a vzniká tak pro české dovozce neřešitelný problém.
Zašleme dle pokynů SZPI doklad CHED-D např. do Paříže, tam zboží pouze přeloží na letadlo do Prahy, CHED-D francouzské orgány neřeší. V Praze nám český orgán sdělí, že nemáme odbavený CHED-D z Paříže a oni že nám jej neodbaví a CÚ nám tím pádem zboží zašle zpět do Koreje.
Navíc nikdo z globálních přepravců není schopen přesně dopředu říci, kde letadlo přistane (např. v Soulu, v Pekingu aj. jsou obrovská třídící centra a až je zboží na palubě letadla, bylo by možné zjistit místo přistání)! A i kdyby to přepravci věděli, z bezpečnostních důvodů nám to nesdělí. Např. letadla DHL přistávají nejméně na 3 letištích v EU a my se máme s odesláním CHED-D do TRACES trefit na první letiště přistání (podle české SZPI) 24 hod. předem, kam letadlo přistane. Přitom délka letu z Asie je okolo 12 hodin.
I když se však na letiště trefíme, např. Leipzig/Halle, německý kontrolní orgán náš CHED-D ke zboží neřeší, protože v Lipsku proběhne pouze překládka z letadla na letadlo a tak je dle Němců prvním místem vstupu do EU cílové letiště v ČR např. Ostrava. A kontrolní stanoviště SZPI Praha CHED-D ke zboží, které je v Ostravě, odmítá odbavit, byť jde o dokladovou kontrolu!
Pražský Inspektorát SZPI tedy tvrdí, že prvním místem vstupu bylo Lipsko a naše zboží neodbaví a CÚ jej pošle zpět do Korejské republiky.
Nevěříte tomu? Ani my jsem tomu 3 měsíce nevěřili. Přesto se tak SZPI Praha chová a do Koreji se nám vrátilo již 7 zásilek. Pochopitelně SZPI nám dopravu zpět neuhradí.
Zajímavost: Od 1.1.2023 měl Inspektorát SZPI Praha k odbavení 52 CHED-D dokladů, z toho asi 12 našich. Lipsko za stejné období cca 7000. Proč asi nechce SZPI Praha práci "navíc" ?
Nikdo nerozumí tomu, proč se tak náš úřad k českým dovozcům chová. V současné době podáváme podnět na zřizovatele SZPI Ministra zemědělství. O rychlosti vyřízení našeho podnětu si však iluze neděláme a hledáme jiné cesty v okolních zemích, kde je výklad směrnice EU logický.
Omlouváme se Vám všem, kteří na svůj oblíbený produkt z ženšenu čekají, za zpožďování zásilek však nemůžeme. Naštěstí mají pro nás pochopení např. kontrolní orgány Německé spolkové republiky a některé CHED-D nám odbavují, když vidí, jak naše zásilky putují z Asie do Norimberka, z Norimberka do Lipska, z Lipska do Ostravy, z Ostravy do Brna, z Brna do Prahy, z Prahy do Lipska, tam se nad námi kontrolní stanoviště Německa slituje, potvrdí CHED-D a zboží letí do Ostravy a tam je CÚ již odbaveno!