Nejbližší termín odeslání objednávek:

🚚 pondělí 5.6.2023 kolem poledne.


Novinky
16.12.2022
Poslední newsletter
Právě dorazilo z Asie Pravý bílý, 9letý, plátky 15 g Vynikající čí... číst celé
13.11.2022
Co je právě na cestě z Asie?
Skvělá dárková sada s oživovačem (vhodné proti extrémní únavě), vzácný divoký korejský ženšen!    Divoký korejský ženšen kvality Heaven v nálevu, dá... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Přihlášení k odběru novinek

Zadejte svůj e-mail a již Vám nic neunikne! Novinky, soutěže, zajímavosti, články, srovnání produktů.

Jak nás hodnotíte:
 1. Úvod
 2. 👍 Ženšen
Panax ginseng - ženšen pravý - stručný úvod k Panax ginseng C.A.Meyer

Podrobnější informace a zajímavosti o ženšenu

Úvod 

  O této zázračné bylině je dobré vědět co nejvíce, snad žádná jiná  bylina jako ženšen neposkytla lidstvu tolik užitku!

  Na našem eshopu si můžete zakoupit divoký nebo pěstovaný ženšen, čínský nebo korejský, ženšen celý sušený nebo čerstvý, krájený na plátky, jemně i hrubě mletý, ženšenové tinktury, sušenou nať a květy ženšene, tobolky s ženšenem mletým nebo s ženšenovým extraktem pro snadné a rychlé užití s přesně odváženou dávkou, ženšen luhovaný v medu, ženšen fermentovaný a dokonce již i ženšen Compound K, nakládaný ženšen plátkovaný nebo celý, k přímé spotřebě nebo k výrově vlastního nálevu, ženšen mladý nebo ve věku i 20 let, v dávkách pro každou věkovou skupinu.

  Ženšen vybírejte podle stáří  kořene, čím starší kořen (čím déle rostl, tím více účinných látek se v něm nahromadilo), tím silnější účinky, podle svého věku a podle "opotřebovanosti těla" (mladší osoby, zejména pod 18 let, by vůbec užívat ženšen neměly, děti vůbec, u osob nad 50 let je lepší starší ženšen). Vybírejte také dle svých finančních možností a dle potřebné dávky. U mírného opotřebení organismu, při potřebě vylepšit svou vitalitu a imunitu, postačí dávka 300 - 700 miligramů na den, v délce měsíční kůry, u značně zdevastovaného organismu je třeba volit vyšší  denní dávku , např. 1000 miligramů/tři týdny/1 týden vynechat a dobrat 1 týden, pak již jen podruhé v roce nebo celoročně denně nízkou dávku. Zejména lidé čelící obrovskému stresu by měli užívat ženšen stále ve velkých dávkách.

  Ano, čtete správě, denní dávka se pohybuje od 300mg do maximálně (v Evropské unii) 2000 mg. Pokud tedy narazíte na zajímavý produkt z ženšene (většinou kapsle či tobolky), pečlivě zkoumejte, kolik je v celkové dávce ženšene celkem. Jsou k dostání  "měsíční kůry", obsahující např. na 90 dnů celkem 600 mg ženšenu, třeba za 560,- Kč. Za tuto kůru nevyhazujte penize, denní dávka 6,5 miligramů je k ničemu.

  Rovněž pečlivě zvažte, jaký "ženšen" zakoupit. Slovem ženšen se mnohdy označují i byliny,  které sice mají podobné  nebo alespoň nějaké  účinky jako ženšen pravý, nemají však s ženšenem obvykle mnoho společného, můžeme i říci, že parazitují na názvu "ženšen"  -  jde např. o  ženšen sibiřský, ženšen  indický, ženšen japonský, ženšen americký (ten je alespoň blízký příbuzný pravému ženšenu a vykazuje spektrum účinků jako pravý ženšen a pojmenování ženšen si zaslouží) aj.  Solidní prodejci  bylin vždy uvádějí latinské názvy toho, co nabízí. Není-li uveden přesný latinský název nebo není-li u nabídky ženšenu uvedeno Panax ginseng, C.A.Meyer,  pravděpodobně se Vám nabízí něco mnohem slabšího než pravý ženšen.

 

Pozn:

Ženšen je silný adaptogen - viz níže. Mnoho jiných bylin také patří mezi adaptogeny a mají obdobné účinky jako ženšen, většinou však nepůsobí tak komplexně a výrazně.

 

  Víte že: Panax ginseng C.A.Meyer je oficinální látka, tj. léčivá látka uvedená v Českém lékopise 2009, 2017?

 

  Pro vážné zájemce o ženšen: v odborném  časopise Psychiatrie, č. 3,2017, str. 126-133, nakladatelství TIGIS, byla publikována odborná studie o ženšenu "Ženšen a jeho účinky na nervový systém" autorů z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze a z Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva, Zdravotně sociální fakulty Jihočeské university v Českých Budějovicích a z Centra biomedicínského výzkumu, Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Anotace - viz * úplně dole na stránce.

  Jelikož jsme významně přispěli v tomto čísle Psychiatrie k propagaci ženšene a jelikož naším cílem je "znovuobjevení" účinků ženšene v české populaci, nabízíme až do odvolání všem lékařům a farmaceutům po zaslání kopie vysokoškolského diplomu slevu na veškerý náš sortiment ženšene a to 20% z ceny produktu.
 

  Ženšen byl pro nás od počátku hodně důležitý, i díky velmi dobrým vlastním zkušenostem a zkušenostem našich nejbližších. I proto je ŽENŠEN PRAVÝ nebo také všehoj - Panax ginseng C.A.Meyer zastoupen na našem eshopu exkluzívně.  Jeho povzbuzující účinky lze přirovnat ke kávě, avšak na rozdíl od kofeinu ženšen působí po mnohem delší dobu (káva v hodinách, ženšen v týdnech). Tělo díky působení ženšenu pravého dostává pomyslný ochranný štít proti působení jak fyzických, tak psychických sil a výrazně podporuje kreativitu.

  

4 BETTER LIFE - zdraví nad zlato - ženšen, bylinky

  Adaptogen – silný revitalizační prostředek

  Často lze o ženšenu slyšet, že jde o velmi silném adaptogenu. Podívejme se blíže na význam tohoto slova a díky tomu můžeme snáze pochopit jeho komplexnost účinků na lidký organismus. Jako ADAPTOGEN je zpravidla v alternativní medicíně označen produkt rostlinného původu, který zvyšuje celkovou odolnost organismu, jak proti stresu, tak zranění, únavě a celé řadě dalších onemocnění. Adaptogeny pomáhají v organismu udržovat stabilní vnitřní prostředí hormonů a imunitního systému.

Mezi nejpodstatnější vliv ženšene na organismus patří:

 • antioxidační účinky,
 • tvorba aminokyselin a bílkovinných sloučenin,
 • podpora přenosu energie,
 • posílení metabolismu,
 • zrychlení léčebných a regeneračních procesů,
 • zpomalení stárnutí organismu na buněčné úrovni,
 • zvýšení odolnosti nervového systému,
 • posílení imunity,
 • zlepšení kondice hormonálního systému,
 • zlepšení snášení chemických léků, ozařování a snížení výskytu nežádoucích účinků,
 • zlepšení odolnosti vůči fyzické a psychické zátěži,
 • stimulace duševního a fyzického zdraví,
 • snižení účinků chladu, horka, průvanu, tlaku, či účinků toxických látek nebo vlivu zhoršeného životního prostředí,
 • zlepšení pracovních a sportovních výkonů,
 • podpora kreativity
 • zlepšení paměti a mnoha dalších funkcí mozku
 • snížení hladiny cukru v krvi (od roku 2019 se musí v EU u ženšene uvádět upozornění, že snižuje krevní cukr)
 • snížení vysokého tlaku a zvýšení nízkého
 • a podle východní medicíny také zlepšení celkové bioenergie organismu (čchi) .

 

 

100% ženšen pravý čínský 4 BETTER LIFE

 

 


  Elixír mládí

  A mnoho dalších názvů je přiřazováno k ženšenu pravému. Popsat stručně působení ženšenu na lidský organismus bohužel nejde (a vědci doposud komplexně nezjistili, jak přesně ženšen na organismus působí). Jde o velmi všestranný a velmi účinný „životabudič“, adaptogen – silný revitalizační prostředek. Ženšen byl podroben mnoha odborným studiím, a například v rešerši z roku 2009 (LEE, Nam-Hun; SON, Chang-Gue. Systematic Review of Randomized Controlled Trials Evaluating the Efficacy and Safety of Ginseng. Journal of Acupuncture and Meridian Studies. 2011, čís. 4(2).) je jich uvedeno 411, prokázaly působení na oběhový systém, na centrální nervovou soustavu, na soustavu žláz s vnitřní sekrecí nebo imunitní systém. 


 

  Adaptogenní efekt ženšenu je přisuzován změnám v absorpci kyslíku tkáněmi a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků. Výzkumy také poukázaly na to, že po užívání ženšenu se u mužů zlepšil výkon. Ženšen pravý obsahuje celou paletu účinných látek. Mezi farmakologicky podstatné složky náležejí zejména saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy a hlavně ginsenoidy (těch bylo v celé bylině ženšenu již detekováno kolem 150!).

 

  Historie ženšenu

  V Číně, Koreji a Japonsku je ženšen pravý hojně využíván v lidové medicíně. Ženšenu byla přisuzována podpora 5 vnitřních organů, tišící nervy, zklidňující mysl, zastavující křeče, vyhánějící zlé duchy, čistící zrak a zlepšující paměť, a to již v 1. století před našim letopočtem. Dlouhá století byl ženšen pro běžný lid nedostupným zbožím a výsada jeho užívání patřila panovníkovi, v historii byl ženšen opěvován a pověst o jeho účinnosti dosahovala mýtických rozměrů. Místa, kde se ženšen vyskytoval, byly přísně střežena a běžným lidem zapovězena. Získat jej nelegálně mohlo stát  člověka i život a tak byl dlouhou dobu dostupný pouze aristokracii, nejkvalitnější kořeny jen císařské rodině.

 

ženšen pravý jemně mletý 4 BETTER LIFE

 

  Použití ženšenu – tělo i mysl

  Použití ženšenu je velmi různorodé, protože působí na mnoho oblastí těla i mysli. Dnes je rozšířen po celém světě jako prostředek doplňkové výživy a je doporučován například k podpoře duševního výkonu i celkového nabuzení a revitalizaci organismu. Světová zdravotnická organizace uvedla, že na základě klinických dat je možné použít ženšen jako profylaktické a regenerační činidlo pro zlepšení duševní a fyzické schopnosti, v případě slabosti, únavy, vyčerpání a ztráty koncentrace a v rekonvalescenci.

 

Ženšen pravý a jeho účinky na organismus - 4 BETTER LIFE

 

  Ženšen užívá celá ruská olympijská reprezentace a aktivní sportovci

  Není žádným tajemstvím, že ženšen je na seznamu schválených látek, které často užívají i olympijští a aktivní sportovci, přestože jde o lidi ve vrcholné formě, bez zjevných zdravotních obtíží, které by jim ženšen mohl pomoci léčit. Díky svým silně povzbuzujícím účinkům užívá ženšen celá ruská olympijská reprezentace i mnoho jiných světových sportovců. A věřte, že ví proč. Ženšen dokáže stimulovat tělo i mysl také ke krátkodobě zvýšené fyzické a psychické aktivitě a jeho účinky pokračují ještě několik týdnů po ukončení dávek.

 

ženšen pravý jemně plátkovaný kořen - 4 BETTER LIFE

 

  Dostupnost a obsah účinných látek ženšenu

  Ženšen je dnes běžně dostupný, avšak mezi jednotlivými druhy jsou propastné rozdíly. Nejúčinnější a nejsilnější je ženšen pravý čínský a korejský, který nenabízí v České republice mnoho prodejců. Mezi méně účinné patří ženšen americký. Často můžete v obchodech narazit na přípravky, pilulky… na bázi ženšenu, avšak obsah účinné látky je obvykle naprosto minimální, často i méně než 1% z obsahu balení. V tomto případě se s pozitivními účinky ženšenu počítat nedá a pokud vůbec něco pociťujete, jde spíše o placebo efekt. Měsíční dávka ženšenu by měla dosáhnout 20 gramů, maximální denní dávka je pak 2000 mg (pozn.: v Koreji a Číně si s denní dávkou nelámou hlavu, Korejec si klidně k čaji dá toto ), minimální denní dávka by měla začínat na 300 mg ženšene. Počítejte tedy dobře, kolik obsahuje nabízené balení celkem ženšene a to pravého (pozn.: existuje jen 1 pravý ženšen a to Panax ginseg C.A.Meyer = korejský a čínský, jde o stejnou bylinu jen jinak sušenou a zpracovanou, všechny ostatní ženšeny, kromě amerického (jde o blízce příbuznou bylinu), nemají s ženšenem vůbec nic společného).

  Nejúčinnější a zároveň nejčastěji užívanou části ženšenu je kořen, který se buď suší na slunci či vakuově a vzniká tzv. bílý ženšen, nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu  a následně suší  teplem na slunci, čímž vzniká ženšen červený. Před použitím se krájí nebo mele.

 

ženšen pravý a kustovnice ve zvýhodněném balení 4 BETTER LIFE

 (Pozn.: již není v nabídce, je ale možno zakoupit ženšen a zvlášť velmi kvalitní goji grade 160/50)

  Zajímavost

  Námi dodávaný ženšen je hlavně pěstovaný  (mezinárodní obchod s divoce rostoucím ženšenem pravým je přísně regulován, vývoz je možný pouze na základě speciálního povolení a ta jsou vydávána jen některé roky a pravidla se v Číně neustále mění, v období 2020 - 2021 došlo k mírnému uvolnění). V Číně je občas k prodeji  divoce rostoucí ženšen pravý - např. 27letý divoce rostoucí kořen vysoké kvality  v dárkovém balení stojí i kolem 1 mil. Kč a více.  Cena se odvíjí od věku kořene a od toho, v jakém prostředí vyrůstal, dle vzhledu kořene (z čínštiny název ženšen je volně přeloženo "člověk" a cca "postava", nejkvalitnějším kořenům ve tvaru lidské postavy jsou přisuzovány až magické účinky na lidský organismus - pak můžete vidět v Číně, jak někdo platí v lékárně TRT za divoký kořen ženšenu několik milónů yuanů - 1 yuan, ozn. CNY nebo RMB jsou cca 3,- Kč, nejvyšší čínská bankovka je 100 CNY). V Korejské republice (Jižní Korea) se cca od roku 2020 občas objeví v nabídce i korejský divoký ženšen, ceny za 1 kus kořene začínají na 600 USD a pro zájemce je můžeme po dohodě zajistit.

 

  Ve srovnání s korejským ženšenem, jehož účinky jsou srovnatelné (jde o stejnou rostlinu, jinde pěstovanou a jinak zpracovanou) a nálev je hnědý až karamelový, pravý čínský ženšen má nálev jemně slámově žlutý s pronikavou specifickou ostrou až štiplavou vůní. Síla účinku nejde srovnávat se světově velmi rozšířeným americkým (pětilistým) ženšenem (Panax quinquefolium), byť v Číně obliba amerického ženšene roste. Při koupi ženšenových produktů vždy zkoumejte, zde je v nich obsažen Panax ginseng C.A.Meyer. Pokud ne, vězte, že se pak nejedná o pravý ženšen, ale o "kdovíjaký" ženšen se slabým ůčinkem na zdraví a energii. (Vyjímku tvoří výše zmíněný americký ženšen, jde o odrůdu ženšene s jiným složením účinných látek, tento ženšen nenabízíme.)

 

ZAJÍMAVOST - nejdražší ženšen 40.000.000 Kč za kg

 

  Tip na vynikající čínskou kuřecí polévku

  Do hrnce vložte celé očištěné kuře, zalijte vodou, aby bylo kuře celé pod hladinou, 10 plátků ženšenu pravého, sůl, hrst kukuřice, hrst plodů kustovnice čínské a kousek jemně nastrouhaného čerstvého zázvoru a mírně vařte nejméně 3 hodiny (v Číně vaří i 6 hodin). Pak podávejte vývar společně s nudlemi (nevařte nudle ve vývaru, ale zvlášť) a s masem z vyvařeného kuřete. Porce pro 4 osoby. Nejlepší chuti dosáhnete, použijete-li na tento vývar biokuře.

 

 Co vybrat

  Výběr prověřeného ženšenu pravého čínského a korejského ve variantě mletý / sekaný / plátky/ celý/ tinktury / extrakty naleznete na přímém odkazu ZDE, nebo kliknutím na odkaz níže, který vás přesměruje na konkrétní produkt:

 

ŽENŠEN 3 LETÝ - nejlepší poměr cena / výkon

 

ŽENŠEN 5 LETÝ - jemně plátkovaný - nejprodávanější

 

ŽENŠEN JEMNĚ MLETÝ - vyšší účinnosti a vstřebatelnost

 

ŽENŠEN 9-ti LETÝ PLÁTKOVANÝ - nejvzácnější ženšen v nabídce

 

ŽENŠEN ČERVENÝ KOREJSKÝ - příprava trvá 1 rok

 

TINKTURA Z ŽENŠENU - jednoduché dávkování

 

Ženšenové TOBOLKY s mletým ženšenem - přesně dávkování

 

Celé kořeny nejkvalitnějšího korejského ženšene

 

Výrobky s ženšenem jako med a další...

....

 

 

 

 

  *Anotace článku:

  Ženšen se používá v tradiční čínské medicíně k posílení vytrvalosti a schopnosti vyrovnat se s únavou a fyzickou zátěží, ale rostlinná látka označována jako "ženšen" je získávána z kořenů různých rostlin. Ženšen je jednou z nejpopulárnějších bylin používaných v tradiční čínské medicíně. Hlavními farmagologicky aktívními látkami ženšenu jsou ginsenosidy, triterpenické saponiny. Mechanismus farmakologického působení ženšenu zůstává nejasný, přestože existuje rozsáhlá literatura, která se zabývá účinky na CNS (paměť, učení a chování), neuroendokrinní funkce, metabolismus sacharidů a lipidů, imunitní funkce a kardiovaskulární systém. Ženšen a dokonce i jednotlivé ginsenosidy účinkují na více místech, což z nich činí ideální kandidáty pro vývoj multi-cílových látek. To je velice důležité u nemocí CNS, kde etiologická a patologická cílová místa pracují společně tak, aby mohlo dojít k ovlivnění patofyziologie nemoci. Klíčová slova: ženšen, Panax ginseng, ginsenosidy, farmakologie, CNS.

 

  Náš ženšen a výrobky z něj jsou testovány na zdravotní nezávadnost - všechny testy vyloučily nadlimitní množství bakterií, těžkých kovů, plísní, mykotoxinů, atd.

 

  Pokud si nevíte rady s nákupem ženšene nebo si nejste jisti, zda můžete ženšen vzhledem ke svému zdravotnímu stavu užívat, napiště nám dotaz nebo se s námi spojte na našem online tf. čísle, v pracovní dny v pracovní době jsme většinou rychle k dispozici.

 

 

 

4betterlife.cz ®, aktualizace 23.8.2021

 

Produktové řady

 

Pro ty z Vás, kdo si chtějí sami stanovit sílu a délku ženšenové kůry, jsme připravili speciální produktové řady: zlatou, stříbrnou, medovou apod.   řadu - sady  malých dávek kvalitního  ženšene (mletý, plátkovaný, tobolky) v síle 3000 mg, 5000 mg, 7500 mg a 10 000 mg případně 20000 mg - 25000 mg.

  Nemusíte hned kupovat celou komplexní kůru (minimálně 20 000 miligramů), ale můžete začít třeba některou malou dávkou z těchto  řad, např. zde nebo i zde, případně začít minimální dávkou v medové řadě zde.

 

  Upozornění: nikdy nepřekračujte maximální doporučenou denní dávku, která činí 1000 mg.

 

revised 20/1/2019

Ceny ženšenu rychle rostou

 

  Ceny ženšenu pravého v Číně každým rokem, každou novou sklizní  rostou, po vyprodání našich zásob se to postupně projeví na cenách v naší nabídce (Pozn.: ceny ženšene z Číny držíme i k únoru 2020 na úrovni března 2016, dlouho to však již nepůjde, ceny korejského ženšene v říjnu 2019 výrazně vzorstly a projeví se to postupně i na našem eshopu v roce 2020). Ženšen 3-letý, ženšen 5-ti letý bude brzy vyprodán, neustále je obtížně k sehnání 9-ti letý plátkovaný ženšen, nestačíme doplňovat zásobu, velmi rychle se vyprodává každá dodávka divoký kořen stáří 20-let. Aktuálně dostupné skladové zásoby:

 

 1. Tinktura z ženšenu single shot
 2. Tinktura z 6-ti letého ženšenu s kousky kořene v dárkovém balení
 3. Korejský červený ženšen pravý 10000 mg
 4. Tinktura z ženšenu double shot a supershot.
 5. Ženšen pravý čínský 3 letý
 6. Ženšen a kustovnice - zakupte jakýkoli ženšen + kustovnici a užívejte společně
 7. Ženšen pravý čínský 5 letý 20000 mg, dále jsme doplnili nabídku o 4-, 6-ti, 7-mi, 8-letý9-letý
 8. Ženšen pravý čínský mletý
 9. VIP  ženšen pravý čínský 8 letý 20000 mg
 10. VIP GOLD 8 letý červený korejský ženšen 20000 mg
 11. velmi silný divoký čínský ženšen

 

Pokud zvažujete koupi kvalitního ženšene, neodkládejte nákup.ženšen nabídka 4 BETTER LIFE

 

 

 

 

  Při koupi ženšenu se vždy dívejte na složení. U nás nabízíme pouze 100% ženšen pravý - Panax ginseg C.A.Meyer, ovšem najdete nabídky, kde je ženšen v seznamu obsažených látek až na 10. místě. V mnohých tobolkách a prášcích je ženšen obsažen pouze ve stopovém množství (miligramy v celém balení) a o skutečném účinku ženšene pak nelze hovořit. Obsah ženšenu se uvádí v miligramech (mg) a často vídáme krabičky, kde je "vysoké množství" 600 mg v celé krabičce např. v 90 tobolkách (což není ani denní dávka ženšene) a podobně, přičemž u nás začínáme na 1000 mg u balení pro děti a končíme za 300 000 mg. Nic neředíme, nedobarvujeme, nedochucujeme. Nabízíme jen a pouze 100% ryzí ženšen.

(Pozn.: ani v Číně mimo hlavní centra nelze koupit např. 50 gramů ženšene pravého za 300,- Kč, jak nabízejí někteří prodejci, to nešlo ani v roce 2009, při naších prvních cestách za ženšenem.)

Aktualita: Růst cen ženšenu se v roce 2020 v Číně zastavil, růst cen korejského ženšenu pokračuje nejen v roce 2020, ale i počátkem roku 2021.

 

 

aktualizace 17/4/2021

Studie k bílému korejskému ženšenu - v angličtině

This section is only for specialists

1.

Clin Nutr Res. 2014 Jul; 3(2): 89–97.

Published online 2014 Jul 29. doi: 10.7762/cnr.2014.3.2.89

PMCID: PMC4135246

PMID: 25136536

Effects of Korean White Ginseng (Panax Ginseng C.A. Meyer) on Vascular and Glycemic Health in Type 2 Diabetes: Results of a Randomized, Double Blind, Placebo-controlled, Multiple-crossover, Acute Dose Escalation Trial

Esra' Shishtar,1,2 Elena Jovanovski,1,2 Alexandra Jenkins,1 and Vladimir VuksanpastedGraphic.png1,2,3

Author information Article notes Copyright and License information Disclaimer

This article has been cited by other articles in PMC.

 

Go to:

Abstract

Korean red ginseng (steam treated Panax ginseng C.A. Meyer), among most prized traditional herbal remedies, has been clinically shown to improve cardiovascular disease (CVD) risk factors. Whether this holds true for the dried non-steamed variety, known as Korean white ginseng (KWG) is unclear. This study therefore, investigated the efficacy and safety of escalating doses of KWG on vascular and glycemic parameters in type 2 diabetes (T2DM). Using an acute, randomized, placebo-controlled, double-blind, crossover design, 25 participants with well-controlled T2DM (12-males: 13-females, age: 63 ± 9 years, A1c: 6.9 ± 0.7%, BMI: 29.3 ± 4.3 kg/m2) underwent five visits during which they received 1 g, 3 g, or 6 g KWG or 3 g wheat-bran control (twice) together with 50 g-glucose load. For the duration of 240 minutes, augmentation index (AI), and central blood pressure were measured at baseline and at 60 min-intervals, and ambulatory blood pressure was assessed at baseline and at 10 min-intervals. Additionally, capillary blood was collected at time zero and at 15, 30, 45, 60, 90, 120, and 180 minutes post-treatment. A symptoms questionnaire was used to assess safety and adverse events. Two-way ANOVA demonstrated a significant time-treatment interaction effect on AI (p = 0.01) with one-way ANOVA showing significant reductions in AI with 3 g KWG relative to control (p = 0.04). Compared to control, acute administration of KWG appeared to be safe, but did not affect any other postprandial, vascular or glycemic parameters. KWG might have a beneficial effect on AI, a cumulative indicator of arterial health. However, these results are preliminary and highlight the need for long-term investigation with a focus on its accountable components. Clinical Trial Registration: NCT01699074

Keywords: Clinical trial, Korean white ginseng, Type 2 diabetes, Postprandial blood glucose, Augmentation index

Go to:

Introduction

The incidence of type 2 diabetes mellitus (T2DM) has been rising at an alarming rate over the last 2 decades and it is now considered to be a global epidemic. Latest statistics indicate that it affects 382 million people worldwide, with projections of a 55% increase by 2035 [1]. T2DM compounds an individual's risk for developing cardiovascular disease (CVD) [2]. Prolonged hyperglycemia and vascular abnormalities, the physiological hallmarks of diabetes, result in diabetes related micro- and macro-vascular complications [3]. As such, tight glycemic control and well managed blood pressure (BP) are fundamental to achieving optimal diabetes care [4]. However, these treatment goals generally go unmet [5], as recent estimates revealed that only half of the diagnosed individuals with diabetes are meeting their glycemic targets, and only 36% are achieving goals for blood pressure [6]. The progressive nature of the disease, along with the unmet treatment challenges generates a compelling argument for safe, effective, and affordable alternative treatments that can be used as an adjunct to current medical therapies. Concurrent with the increasing demand for more effective medications is the recent upsurge in the use of herbal remedies amongst the general public [7].

Ginseng, a traditional medicinal plant, embodies an important position in the oriental pharmacopeia. Traditionally, it is used primarily for treating illness, restoring homeostasis, and promoting longevity [8], but more recently it has been identified as the most commonly used herb for controlling CVD factors [8]. Of the thirteen ginseng species identified, the most commonly consumed and well established therapeutic herb is Asian ginseng (Panax ginseng) [9]. More specifically, varieties of Korean red ginseng (KRG), a type of Asian ginseng, have been shown to improve glycemic control and certain cardiovascular parameters when used in addition to conventional medication [10,11,12]. However, despite it being the most popular form of ginseng used in traditional dishes [13], scant clinical evidence exists on the health benefits of the white, non-steamed cultivars of Korean ginseng, Korean white ginseng (KWG). It has been suggested that steaming results in a more pronounced biological effect compared to raw dried ginseng [14], however the the process significantly alters the profile of dammarane type saponins, a pharamacologically active fraction of ginseng, also known as ginsenosides [15], and also results in loss of malonyl type ginsenosides [16,17], all of which may possibly alter its therapeutic benefits. Given the favorable metabolic properties of KWG seen in animal models [18,19] along with the added cost of steaming of KRG [20], KWG may hold promising potential in improving certain CVD risks, and thus, serve as a less expensive therapeutic alternative to KRG. As clinical data on its medicinal properties is relatively scarce, there is a compelling need for exploring its CVD health benefits. Therefore, the objective of this exploratory study was to investigate a dose-response relationship between escalating doses of KWG and its effects on vascular and glycemic parameters, which may lead into potential long term benefit exploration.

Go to:

Materials and Methods

Subjects

Thirty participants with T2DM were recruited through newspaper advertisement and research database. All gave informed written consent to take part in the study, which was approved by the Research Ethics Board at St Michael's Hospital. Inclusion criteria included individuals with presence of T2DM (A1c 6.5-8.5%) for at least 1 year, treated with diet alone or diet and oral hypoglycemic medication that was unchanged starting at least three months prior to the study. In addition, eligible participants were between the ages 18-75 years, body mass index (BMI) between 25-35 kg/m2, systolic blood pressure (SBP) < 160 mmHg and diastolic blood pressure (DBP) < 100 mmHg, clinically euthyroid, normal renal and hepatic functions; no major illness, non-pregnant, not taking herbs or supplements, no excessive alcohol (> 3 drinks/day) or cigarette use (> 10 cigarettes/day), no allergy or sensitivity to the study interventions or gelatin used in the capsules.

Design

This study followed a randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover design. On five separate occasions, each participant received one of 4 single-dose interventions in random order: 1 g, 3 g, 6 g KWG, and 3 g wheat bran (administered twice). Randomization to treatment was done using a computer-generated random number table.

Interventions

Four-year old dried powdered whole root samples of KWG were provided by the Department of Herbal Crop Research; National Institute of Horticultural & Herbal Science, RDA, Korea. All treatments were administrated in a set of twelve opaque #00 white gelatin capsules. An individual otherwise not involved in the study performed treatment concealment and randomization.

Protocol

Participants attended the Clinical Nutrition and Risk Factor Modification Center, St. Michael's Hospital (Toronto, ON, Canada) on outpatient basis on five separate occasions in the morning after a 10-12h fast. Each participant was instructed to maintain the same dietary and exercise patterns in the evening before each test. Compliance with these conditions was assessed at each study visit using a preclinical information questionnaire. Subjects were asked to refrain from taking their diabetes and antihypertensive medications on the morning of the visits. Each visit was at least 4 days apart to minimize carry-over effects. At the start of each study visit, anthropometric measurements including weight, body mass index (BMI), waist circumference, and body fat percentage were taken and a preclinical questionnaire was filled out. Baseline measurements of augmentation index (AI) and central blood pressure (CBP) followed using SphygmoCorVx instrument (AtCor Medical, Sydney, Australia). Subjects were then fitted with an ambulatory blood pressure monitor (ABPM) (Spacelabs Inc., Redmond, WA, USA) which automatically measured two BP readings, each 5 minutes apart. The mean of the two ambulatory BP readings were used as baseline BP. A capillary baseline blood sample preceded vascular measurements after which subjects consumed orally 12 capsules containing either wheat bran or a KWG intervention along with a 50-g available carbohydrate oral glucose challenge. Finger prick blood samples were subsequently taken at 15, 30, 45, 60, 90, 120 and 180 minutes post-treatment and analyzed for plasma glucose levels. AI and CBP were measured at 60, 120,180 and 240 minutes post-treatment. The ABPM obtained automatic blood pressure readings every 10 minutes for 240 minutes following treatment administration. After the third hour post-treatment, subjects consumed a standardized snack, which included 15 g (1 tbsp) low fat cream cheese (Philadelphia, Kraft Canada Inc., North York, ON, Canada), 1 slice whole toast (Dempster's 100% whole wheat bread) and 200 mL water. For the duration of the visit, occurrence of adverse events was documented on a symptoms questionnaire using a 100 mm visual analog scale. At the end of each visit, a 24-hour symptoms form was given which was returned at the next scheduled visit.

Ginseng analyses

The ginsenoside profile of the 4 yr-old KWG root was analyzed by the Department of Herbal Crop Research; National Institute of Horticultural & Herbal Science; RDA; Korea, using thin-layer chromatography (TLC) technique. The total ginsenoside concentrations in the 4yr-old KWG root was 1.8%. The individual concentrations for the protopanaxadiol (PPD) ginsenosides Rb1, Rc, Rb2, and Rd were 0.24%, 0.13%, 0.07%, and 0.03% respectively, and for the protopanaxatriol (PPT) ginsenosides Rg1 and Re were 0.30% and 0.91%, respectively. The PPD:PPT ratio was 0.35.

Blood glucose analysis

All samples were analyzed within three days of collection. Finger prick blood samples were collected in 7 mL flat base polystyrene tubes (Sarstedt Inc., Montreal, QC, Canada) containing potassium oxalate and sodium fluoride inhibitor and immediately stored at -20℃ pending analysis. Samples were analyzed for glucose concentration using the YSI 2300D STAT Plus Glucose & Lactate Analyzer (YSI Inc., Yellow Springs, OH, USA) which utilizes a glucose oxidase method. The YSI was calibrated with a standard 10 mmol/L glucose solution prior to and during analysis of each set of seven samples. Measurements were expressed in mmol/L.

Study outcomes and statistical analyses

Change in AI, the primary outcome, normalized for a heart rate of 75 beats/minute, was calculated at 60, 120, and 180, and 240 minutes. Similarly, change in CBP was calculated at each hour time point across the 4 hr visit duration. Change in ABP was calculated at the 10 minute intervals from 10 to 240 minutes inclusive. Incremental areas under the glucose curve (iAUC) were calculated geometrically ignoring areas below the 0 value for each subject and were averaged for each intervention. Changes in postprandial blood glucose (PPBG) measures were calculated at each capillary blood sampling time point (15, 30, 45, 60, 90, 120, and 180 minutes). Statistical analyses were performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) release 21.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). A box plot method was applied for the detection of any potential outliers in the data. For normally distributed data, two-way repeated measures GLM ANOVA assessed the independent and interactive effects of treatments and protocol time on change in AI, CBP, ABP, and PPBG. One-way repeated measures GLM ANOVA with Tukey's test determined differences between treatment-associated means at each time point. All data was considered statistically significant at p < 0.05. Given that the study employs a crossover design, and based on our previous observations with similar studies [11], a treatment difference of 4% in AI (SD = 5%) was used for determination of sample size, indicating that approximately 21 individuals would be required (α = 0.05 and 1-β = 0.8). Assuming a 30% attrition rate, a total of 30 subjects were to be recruited.

Go to:

Results

Subject characteristics, compliance and symptoms

A total of 30 subjects with T2DM provided written informed consent and were enrolled in the study, of which five dropped out due to time conflicts. Twenty-five subjects completed the study, 12 males and 13 females, mean ± SD age: 63 ± 9 years, BMI: 29.3 ± 4.3 kg/m2, waist circumference: 101.7 ± 10.5 cm, fasting blood glucose: 7.4 ± 0.05 mmol/L, A1C: 6.9 ± 0.7 %, resting SBP/DBP: 133 ± 15.9/74 ± 7.5 mmHg. The mean duration of diabetes was 9 ± 7 years while the onset of hypertension was 14 ± 12 years, with 15 subjects taking glucose lowering and 9 subjects taking anti-hypertensive medications. Inclusion criteria were maintained throughout the duration of the study, and there were no differences in reported symptoms between KWG treatments and control during the clinic visits or the washout periods.

Effects of KWG on Augmentation Index, central and ambulatory blood pressure

Two-way repeated measures GLM ANOVA demonstrated a significant time-treatment interactive effect on AI (p = 0.01). Thus, the effect of treatment was explored at individual time points of the AI curves using repeated measures oneway ANOVA. The Tukey's post hoc test showed that 3g KWG elicited significant reduction in AI at 240 minutes relative to control (p = 0.035) (Figure 1). There was no effect of treatment or time-treatment interaction on change in mean central (Table 1) and ambulatory systolic and diastolic BP (data not shown). There were also no significant differences in the mean absolute AI and BP values between any of the treatments at baseline.

 

pastedGraphic_1.png

Figure 1

Acute dose effects of KWG treatments on Augmentation Index relative to control. Acute effects of treatment dose 1 g, 3 g, 6 g KWG or control on AI. Values are presented as the mean change from baseline in AI over 4hr post-intervention (n = 25). Control represents the mean response to two placebos. Values are mean ± SEM. KWG, Korean white ginseng; AI, Augmentation index. Two-way ANOVA: Significant time x treatment interaction (p = 0.01). *One-way ANOVA: Significant treatment effect between control and 3 g KWG (p = 0.035); †One-way ANOVA: Significant treatment effect between 3 g KWG and 6 g KWG (p = 0.005); ‡One-way ANOVA: Significant treatment effect between 1 g KWG and 6 g KWG (p = 0.02).

Table 1

Mean acute changes in central blood pressure from baseline following KWG consumption

pastedGraphic_2.png

All data are mean ± SEM, all data are mean changes from baseline.

DBP: diastolic blood pressure, KWG: Korean white ginseng, SBP: systolic blood pressure.

*One-way ANOVA assessing between treatment differences at individual time points.

Effects of KWG treatments on post-prandial glycemia

After eliminating an outlier from the data, repeated measures one-way ANOVA did not demonstrate a significant effect in blood glucose iAUC of KWG doses relative to control (Figure 2A). As well, two-way repeated measures GLM ANOVA did not show a significant time-treatment interactive effect on PPBG (p = 0.38) (Figure 2B).

 

pastedGraphic_3.png

Open in a separate window

 

Figure 2A

Acute dose effects of KWG treatments versus control on post-prandial blood glucose incremental area under the curve. Acute effect of treatment dose 1 g, 3 g, 6 g KWG, or control PPBG iAUC (n = 24) after 3hr of intervention. Control represents the mean response to two placebos. Values are mean ± SEM. PPBG: post prandial blood glucose, iAUC: incremental area under the curve, KWG: Korean white ginseng. One-way ANOVA: (p = 0.92)

 

pastedGraphic_4.png

Open in a separate window

 

 

Figure 2B

Acute dose effects of KWG treatments compared to control on post-prandial blood glucose levels. Acute effects of treatment dose 1 g, 3 g, 6 g KWG, or control on incremental PPBG. Values are presented as the mean change from baseline in PPBG over 3 hr post-intervention (n = 24). Control represents the mean response to two placebos. Values are mean ± SEM. PPBG: post prandial blood glucose, KWG: Korean white ginseng. Two-way ANOVA: (p = 0.29).Go to:

Discussion

We present here, for the first time, that KWG - the most commonly consumed form of ginseng in Korea [13] - exhibits a favorable acute effect on AI, a marker of arterial stiffness, in individuals with T2DM. More specifically, we show that this effect is associated with the consumption of 3 g KWG dose, and the effect appeared to not be dose dependent. These findings are of interest given the well-established predictive ability of AI in determining future CVD events [21,22]. Our results also indicate that KWG does not significantly reduce postprandial glycemia relative to control. A U-shaped relationship was observed between escalating doses of KWG and PPBG, with 3 g KWG showing the greatest reduction, and 6 g KWG eliciting an increase, albeit not significant.

Arterial stiffness has emerged as a novel marker of CVD risk, displaying a clear independent predictive value [22,23]. As such, acute improvements in AI demonstrated with 3 g KWG may have a clinical potential, and could aid in broadening our understanding on the hemodynamic potential of ginseng.

The acute effects seen on AI add to those from previous clinical trials though different ginseng species and varieties were explored. In an acute randomized controlled trial, 3 g KRG significantly lowered arterial stiffness in healthy individuals, relative to control, with no improvements in BP [11]. Another recent study conducted by our group in individuals with T2DM and concomitant hypertension showed that 3 g American ginseng (AG) significantly lowered radial AI and attenuated systolic BP after 12 weeks of consumption [24]. Conversely, our results are not in line with data from two studies where 3 g and 4.5 g of KRG administered daily for 3 months did not improve arterial stiffness in subjects with metabolic syndrome and hypertension [25,26]. The inconsistency in the findings could be possibly attributed to the differences in the method by which arterial stiffness was assessed in the current (radial pulse wave analysis) versus the two studies (brachialankle pulse wave velocity).

Accumulating data from animal and in vitro work have demonstrated that certain ginsenosides, such as Rb1, Re, and Rg1, display cardioprotective effects, chiefly on vascular endothelial function via endothelium dependent release of nitric-oxide (NO) [27,28,29]. In view of the clinical implications linking arterial stiffness and endothelial dysfunction to decreased NO generation and increased NO inactivation [30,31], together with evidence from preclinical data, the beneficial AI findings seen with 3 g KWG may be possibly explained by NO driven mechanism stimulated by these ginsenosides, including Rb1, Re, or Rg1, two of which (Re and Rg1) were found to be present in fairly similar concentrations as in our efficacious KRG roots [11]. While it is tempting to attribute our favorable vascular observation to these ginsenosides, the possibility that other potential active fractions of ginseng, including unmeasured ginsenosides, polysaccharides, peptides, fatty acids, and polyacetylenic alcohols might have played a role, cannot be eliminated [8].

The lack of a significant amelioration in peripheral systolic BP is not unexpected and is partly in line with our previous observations, where KRG showed either neutral or moderate effects [11,32]. Although KWG did not lower BP relative to control, the neutral BP observations are significant in light of the concern in the literature that ginseng may increase blood pressure [33], which resulted in advice given to individuals with hypertension to avoid ginseng products. Thus, this study adds further information on the safety of ginseng in hypertension.

An extensive number of clinical, laboratory and animal studies have investigated the therapeutic potential of ginseng in improving glycemia, with much focus being placed on two species: Asian, typically the steamed variety of Korean ginseng, and AG [34,35]. Presently, a number of reports from animal models reveal a possible anti-diabetic potential of the non-steamed variety of Asian ginseng [18,36,37,38]. Yet, to date, no randomized controlled trials have explored the acute glycemic and vascular effects of such varieties in T2DM. With respect to findings seen with other ginseng species and types, our results do not demonstrate a favorable acute glycemic effect as observed with the original efficacious batch of AG following standard oral glucose tolerance test (OGTT) in both healthy and subjects with T2DM [39]. As well, our findings are inconsistent with the favorable postprandial glycemic results of Panax ginseng extracts (Ginsana G115) and KRG rootlets, seen either alone or with standard glucose tolerance tests in healthy individuals [40,41]. On the other hand, we are only aware of two studies that have assessed the acute glycemic effects of the non-steamed Asian ginseng variety in healthy subjects. In these studies, both null and opposing glycemic effects were observed with single and combined ginseng doses following a 75 g-OGTT [42]. In relation to these two studies, we show similar null but not increasing glycemic effects following acute administration of escalating KWG doses. Comparing the total ginsenoside profile of the present ginseng to the one used in these two studies reveals that the concentration in the present sample is nearly twice as much (1.8% vs. 0.8% ginsenosides). However, despite having a greater ginsenoside concentration, as well as including subjects with T2DM, no glycemic lowering benefits were observed. On the other hand, our neutral glycemic observations are in contrast with evidence from animal studies [18,36]. In a recent 3 week investigation, it was found that the malonyl ginsenosides, a type of ginsenosides that exist in both fresh and air dried (non-steamed) root, significantly lowered fasting blood glucose when given at 50 and 100 mg/kg/wt doses to high fat diet fed and streptozotocin-induced diabetic rats [43]. As well, a previous study showed that 4-week oral administration of both white ginseng radix and rootlet lowered fasting blood glucose levels in KKAy mice compared to controls [18].

Reasons for the discrepancies in our glycemic findings are unclear. Variability in the ginsenoside profile might partially provide some explanation [44]. Analysis of ginsenoside profile revealed that the total ginsenoside content (1.8%) of the current ginseng variety was almost half of that found in our original efficacious batch of AG (3.2%) [39]. The optimal PPD:PPT ratio was found to be lower by 8-folds (0.35 vs. 2.44), and the relevant glycemic lowering ratios for Panax ginseng C.A Meyer (Rg1:Re and Rb2:Rc < 1) were not met [45]. Additionally, the concentration of individual PPD ginsenosides, including Rb1 and Rc, that have previously shown a glycemia lowering potential in animal models when provided at levels greater than 1, was not satisfied [46]. The implication is that it is possible that the main ginsenosides that have previously demonstrated hypoglycemic effects were not meeting their efficacy range. In line with this paradigm, we can speculate that the observed U-shaped dose-response relationship may be allocated to the level of available bioactive components, representing the fundamental nature of a pharmacological agent where biological activity is either below the threshold, as observed with 1 g KWG, or above the threshold with the upper dose of 6 g KWG. It is possible that substrate saturation is reached at a higher dose of KRG where no further benefit, followed by a possible counteractive effect, may be observed. Taken together, 3 g KWG appears to be the most optimal dose of KWG tested that can potentially improve glucose metabolism, which is in line with the dose range suggested within ginseng monographs based on traditional recommendations [47].

Two limitations to this work must be addressed. First, we assessed the vascular and glycemic health effects of KWG in an acute design. It is thus unclear whether continuous long term administrations would yield similar results. Secondly, the subjects were taking diabetes and antihypertensive medications. Though these medications were not taken on morning visits, they were taken 12-24 hrs prior to the visits. Hence, they or their metabolites might have been present in the blood on test mornings, and could have potentially confounded the participants' vascular and glycemic measures.

Go to:

Conclusion

In conclusion, the current study is the first to explore the vascular and glycemic effects of KWG in subjects with T2DM. It showed that acute administration of 3 g KWG elicited modest but significant reductions in arterial stiffness, as measured by AI, while BP and glycemia were not affected. Interestingly, the optimal dose where greatest improvements were seen across vascular and glycemic parameters appears to be the 3 g dose which were not observed with either the 1 or 6 g doses. In light of such findings, future studies should aim at exploring the long term vascular and glycemic effects of the optimal dose identified herein, 3 g, with a main focus in determining its contributing constituents. Should the beneficial results on AI observed in this study be validated in longer term trials, the 4-yr old KWG root may be a promising candidate that is comparable in efficacy to the typically endorsed and valued 6-yr old KRG, creating significant economic possibilities in the area of evidence-based remedies for CVD risk reduction.

Go to:

Acknowledgments

We would like to thank Danielle Vindua, Shirley Quach, and Stacy Da Silva, for their great assistance in the conduct of the clinical trial.

Go to:

Footnotes

 

This research was supported by a grant from the Department of Herbal Crop Research; National Institute of Horticultural and Herbal Science, RDA, Korea.

 

 

Vladimir Vuksan is a holder of an American (No. 7,326,404 B2) and Canadian (No. 2,410,556) patent for use of viscous fiber blend in diabetes, metabolic syndrome and cholesterol lowering; currently holds grant support for ginseng research from the Canadian Diabetes Association, Canada and the National Institute of Horticultural & Herbal Science, RDA, Korea. Vladimir Vuksan received a travel grant from BTGin Co, Yuseong-gu, Daejeon, Republic of Korea. Vladimir Vuksan and Alexandra L. Jenkins are part owners of Glycemic Index Laboratories, Inc. a contract research organization. For the remaining authors, no conflicts of interested were declared.

 

Go to:

References

1. Webber S. International Diabetes Federation News. 2014. Jan 16, Lack of consistency and uniformity in screening for gestational diabetes in India. [Google Scholar]

2. Vlasakakis G, Pasqua OD. Cardiovascular disease: the other face of diabetes. CPT Pharmacometrics Syst Pharmacol. 2013;2:e81. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

3. Stratton IM, Adler AI, Neil HA, Matthews DR, Manley SE, Cull CA, Hadden D, Turner RC, Holman RR. Association of glycaemia with macrovascular and microvascular complications of type 2 diabetes (UKPDS 35): prospective observational study. BMJ. 2000;321:405–412. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

4. Canadian Diabetes Association Clinical Practice Guidelines Expert Committee. Imran SA, Rabasa-Lhoret R, Ross S. Targets for glycemic control. Can J Diabetes. 2013;37(Suppl 1):S31–S34. [PubMed] [Google Scholar]

5. Levy P. The current unmet need in type 2 diabetes mellitus: addressing glycemia and cardiovascular disease. Postgrad Med. 2009;121:7–12. [PubMed] [Google Scholar]

6. Leiter LA, Berard L, Bowering CK, Cheng AY, Dawson KG, Ekoé JM, Fournier C, Goldin L, Harris SB, Lin P, Ransom T, Tan M, Teoh H, Tsuyuki RT, Whitham D, Woo V, Yale JF, Langer A. Type 2 diabetes mellitus management in Canada: is it improving? Can J Diabetes. 2013;37:82–89. [PubMed] [Google Scholar]

7. Harris PE, Cooper KL, Relton C, Thomas KJ. Prevalence of complementary and alternative medicine (CAM) use by the general population: a systematic review and update. Int J Clin Pract. 2012;66:924–939. [PubMed] [Google Scholar]

8. Attele AS, Wu JA, Yuan CS. Ginseng pharmacology: multiple constituents and multiple actions. Biochem Pharmacol. 1999;58:1685–1693. [PubMed] [Google Scholar]

9. Panax ginseng. Monograph. Altern Med Rev. 2009;14:172–176. [PubMed] [Google Scholar]

10. Vuksan V, Sung MK, Sievenpiper JL, Stavro PM, Jenkins AL, Di Buono M, Lee KS, Leiter LA, Nam KY, Arnason JT, Choi M, Naeem A. Korean red ginseng (Panax ginseng) improves glucose and insulin regulation in well-controlled, type 2 diabetes: results of a randomized, double-blind, placebo-controlled study of efficacy and safety. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2008;18:46–56. [PubMed] [Google Scholar]

11. Jovanovski E, Jenkins A, Dias AG, Peeva V, Sievenpiper J, Arnason JT, Rahelic D, Josse RG, Vuksan V. Effects of Korean red ginseng (Panax ginseng C.A. Mayer) and its isolated ginsenosides and polysaccharides on arterial stiffness in healthy individuals. Am J Hypertens. 2010;23:469–472. [PubMed] [Google Scholar]

12. Vuksan V, Sievenpipper J, Jovanovski E, Jenkins AL. Current clinical evidence for Korean red ginseng in management of diabetes and vascular disease: a Toronto's Ginseng Clinical Testing Program. J Ginseng Res. 2010;34:264–273. [Google Scholar]

13. Choi KT. The situation and prospect of Korean ginseng industry. Korean J Food Preserv. 2009;8:26–46. [Google Scholar]

14. Kim WY, Kim JM, Han SB, Lee SK, Kim ND, Park MK, Kim CK, Park JH. Steaming of ginseng at high temperature enhances biological activity. J Nat Prod. 2000;63:1702–1704. [PubMed] [Google Scholar]

15. XiangGao L, Li F, Qi L, Xiang L. Study on hydrolysis reaction of ginsenoside and products in red ginseng processing. J Jillin Agric Univ. 2000;22:1–9. [Google Scholar]

16. Xie YY, Luo D, Cheng YJ, Ma JF, Wang YM, Liang QL, Luo GA. Steaming-induced chemical transformations and holistic quality assessment of red ginseng derived from Panax ginseng by means of HPLC-ESI-MS/MS(n)-based multicomponent quantification fingerprint. J Agric Food Chem. 2012;60:8213–8224. [PubMed] [Google Scholar]

17. Guo XY, Liu D, Ye M, Han J, Deng S, Ma XC, Zhao Y, Zhang B, Shen X, Che QM. Structural characterization of minor metabolites and pharmacokinetics of ganoderic acid C2 in rat plasma by HPLC coupled with electrospray ionization tandem mass spectrometry. J Pharm Biomed Anal. 2013;75:64–73. [PubMed] [Google Scholar]

18. Chung SH, Choi CG, Park SH. Comparisons between white ginseng radix and rootlet for antidiabetic activity and mechanism in KKAy mice. Arch Pharm Res. 2001;24:214–218. [PubMed] [Google Scholar]

19. Lee YS, Cha BY, Yamaguchi K, Choi SS, Yonezawa T, Teruya T, Nagai K, Woo JT. Effects of Korean white ginseng extracts on obesity in high-fat diet-induced obese mice. Cytotechnology. 2010;62:367–376. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

20. Jia L, Zhao Y. Current evaluation of the millennium phytomedicine--ginseng (I): etymology, pharmacognosy, phytochemistry, market and regulations. Curr Med Chem. 2009;16:2475–2484. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

21. Laurent S, Boutouyrie P, Asmar R, Gautier I, Laloux B, Guize L, Ducimetiere P, Benetos A. Aortic stiffness is an independent predictor of all-cause and cardiovascular mortality in hypertensive patients. Hypertension. 2001;37:1236–1241. [PubMed] [Google Scholar]

22. Pereira T, Maldonado J, Pereira L, Conde J. Aortic stiffness is an independent predictor of stroke in hypertensive patients. Arq Bras Cardiol. 2013;100:437–443. [PubMed] [Google Scholar]

23. Cecelja M, Chowienczyk P. Role of arterial stiffness in cardiovascular disease. JRSM Cardiovasc Dis. 2012;1:pii: cvd.2012.012016. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

24. Mucalo I, Jovanovski E, Rahelić D, Božikov V, Romić Z, Vuksan V. Effect of American ginseng (Panax quinquefolius L.) on arterial stiffness in subjects with type-2 diabetes and concomitant hypertension. J Ethnopharmacol. 2013;150:148–153. [PubMed] [Google Scholar]

25. Park BJ, Lee YJ, Lee HR, Jung DH, Na HY, Kim HB, Shim JY. Effects of Korean red ginseng on cardiovascular risks in subjects with metabolic syndrome: a double-blind randomized controlled study. Korean J Fam Med. 2012;33:190–196. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

26. Rhee MY, Kim YS, Bae JH, Nah DY, Kim YK, Lee MM, Kim HY. Effect of Korean red ginseng on arterial stiffness in subjects with hypertension. J Altern Complement Med. 2011;17:45–49. [PubMed] [Google Scholar]

27. Gao Y, Deng J, Yu XF, Yang DL, Gong QH, Huang XN. Ginsenoside Rg1 inhibits vascular intimal hyperplasia in balloon-injured rat carotid artery by down-regulation of extracellular signal-regulated kinase 2. J Ethnopharmacol. 2011;138:472–478. [PubMed] [Google Scholar]

28. Scott GI, Colligan PB, Ren BH, Ren J. Ginsenosides Rb1 and Re decrease cardiac contraction in adult rat ventricular myocytes: role of nitric oxide. Br J Pharmacol. 2001;134:1159–1165. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

29. Karmazyn M, Moey M, Gan XT. Therapeutic potential of ginseng in the management of cardiovascular disorders. Drugs. 2011;71:1989–2008. [PubMed] [Google Scholar]

30. De Vriese AS, Verbeuren TJ, Van de Voorde J, Lameire NH, Vanhoutte PM. Endothelial dysfunction in diabetes. Br J Pharmacol. 2000;130:963–974. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

31. Ungvari Z, Kaley G, de Cabo R, Sonntag WE, Csiszar A. Mechanisms of vascular aging: new perspectives. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2010;65:1028–1041. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

32. Stavro PM, Woo M, Vuksan V. Korean red ginseng lowers blood pressure in individuals with hypertension. Am J Hypertens. 2004;17:S33. [Google Scholar]

33. Siegel RK. Ginseng abuse syndrome. Problems with the panacea. JAMA. 1979;241:1614–1615. [PubMed] [Google Scholar]

34. Sievenpiper JL, Jenkins AL, Dascalu A, Stavro PM, Vuksan V. Chapter 12. Ginseng in type 2 diabetes mellitus: a review of the evidence in humans. In: Pasupuleti VK, Anderson JW, editors. Nutraceuticals, glycemic health and type 2 diabetes. Oxford: Wiley-Blackwell; 2009. pp. 245–292. [Google Scholar]

35. Xie JT, McHendale S, Yuan CS. Ginseng and diabetes. Am J Chin Med. 2005;33:397–404. [PubMed] [Google Scholar]

36. Dey L, Xie JT, Wang A, Wu J, Maleckar SA, Yuan CS. Anti-hyperglycemic effects of ginseng: comparison between root and berry. Phytomedicine. 2003;10:600–605. [PubMed] [Google Scholar]

37. Kimura M, Waki I, Chujo T, Kikuchi T, Hiyama C, Yamazaki K, Tanaka O. Effects of hypoglycemic components in ginseng radix on blood insulin level in alloxan diabetic mice and on insulin release from perfused rat pancreas. J Pharmacobiodyn. 1981;4:410–417. [PubMed] [Google Scholar]

38. Waki I, Kyo H, Yasuda M, Kimura M. Effects of a hypoglycemic component of ginseng radix on insulin biosynthesis in normal and diabetic animals. J Pharmacobiodyn. 1982;5:547–554. [PubMed] [Google Scholar]

39. Vuksan V, Sievenpiper JL, Koo VY, Francis T, Beljan-Zdravkovic U, Xu Z, Vidgen E. American ginseng (Panax quinquefolius L) reduces postprandial glycemia in nondiabetic subjects and subjects with type 2 diabetes mellitus. Arch Intern Med. 2000;160:1009–1013. [PubMed] [Google Scholar]

40. Reay JL, Kennedy DO, Scholey AB. The glycaemic effects of single doses of Panax ginseng in young healthy volunteers. Br J Nutr. 2006;96:639–642. [PubMed] [Google Scholar]

41. Sievenpiper JL, Sung MK, Di Buono M, Seung-Lee K, Nam KY, Arnason JT, Leiter LA, Vuksan V. Korean red ginseng rootlets decrease acute postprandial glycemia: results from sequential preparation- and dose-finding studies. J Am Coll Nutr. 2006;25:100–107. [PubMed] [Google Scholar]

42. Sievenpiper JL, Arnason JT, Leiter LA, Vuksan V. Null and opposing effects of Asian ginseng (Panax ginseng C.A. Meyer) on acute glycemia: results of two acute dose escalation studies. J Am Coll Nutr. 2003;22:524–532. [PubMed] [Google Scholar]

43. Liu Z, Wang LJ, Li X, Hu JN, Chen Y, Ruan CC, Sun GZ. Hypoglycemic effects of malonyl-ginsenosides extracted from roots of Panax ginseng on streptozotocin-induced diabetic mice. Phytother Res. 2009;23:1426–1430. [PubMed] [Google Scholar]

44. Harkey MR, Henderson GL, Gershwin ME, Stern JS, Hackman RM. Variability in commercial ginseng products: an analysis of 25 preparations. Am J Clin Nutr. 2001;73:1101–1106. [PubMed] [Google Scholar]

45. Chan TW, But PP, Cheng SW, Kwok IM, Lau FW, Xu HX. Differentiation and authentication of Panax ginseng, Panax quinquefolius, and ginseng products by using HPLC/MS. Anal Chem. 2000;72:1281–1287. [PubMed] [Google Scholar]

46. Hasegawa H, Matsumiya S, Murakami C, Kurokawa T, Kasai R, Ishibashi S, Yamasaki K. Interactions of ginseng extract, ginseng separated fractions, and some triterpenoid saponins with glucose transporters in sheep erythrocytes. Planta Med. 1994;60:153–157. [PubMed] [Google Scholar]

47. Blumenthal M, Busse WR, Goldberg A, Gruenwald J, Hall T, Riggins CW, Rister RS. The complete German commission E monographs: therapeutic guide to herbal medicines. Austin (TX): American Botanical Council; 1998. [Google Scholar]

 

Articles from Clinical Nutrition Research are provided here courtesy of Korean Society of Clinical Nutrition

 

 

2.

J Ginseng Res. 2015 Jan; 39(1): 38–45.

Published online 2014 Aug 1. doi: 10.1016/j.jgr.2014.07.004

PMCID: PMC4268570

PMID: 25535475

Comparative study of Korean White Ginseng and Korean Red Ginseng on efficacies of OVA-induced asthma model in mice

Chi-Yeon Lim,1,☆ Jeong-Min Moon,2,☆ Bu-Yeo Kim,3 Se-Hyun Lim,4 Guem-San Lee,5 Hak-Sun Yu,6 and Su-In Cho2,∗

Author information Article notes Copyright and License information Disclaimer

This article has been cited by other articles in PMC.

 

Go to:

Abstract

Background

Korean ginseng is a well-known medicinal herb that has been widely used in traditional medicine to treat various diseases, including asthma. Ginseng can be classified as white ginseng (WG) or red ginseng (RG), according to processing conditions. In this study, the authors compared the efficacies of these two ginseng types in a mouse model of acute asthma.

Methods

To produce the acute asthma model, BALB/c mice were sensitized with ovalbumin (OVA) and aluminum hydroxide, and then challenged with OVA. WG and RG extracts were administered to mice orally. The influences of WG and RG on airway hyperresponsiveness (AHR), immune cell distributions in bronchoalveolar lavage fluid (BALF), and OVA-specific immunoglobulin E (IgE), IgG1, and IgG2a in serum were investigated. Cytokine production by lymphocytes isolated from peribronchial lymph nodes and histopathological changes was also examined.

Results

In OVA-sensitized mice, both WG and RG reduced AHR and suppressed immune cell infiltration in bronchoalveolar regions. BALF OVA-specific IgE levels were significantly lower in RG-treated OVA-sensitized mice than in the OVA-sensitized control group. WG and RG also suppressed inflammatory cytokine production by peribronchial lymphocytes. Histopathological findings showed reduced inflammatory cell infiltration and airway remodeling (e.g., epithelial hyperplasia) in WG- and RG-treated OVA mice compared with OVA controls.

Conclusion

In this study, WG and RG showed antiasthmatic effects in an OVA-sensitized mouse model, and the efficacies of RG were found to be better than those of WG.

Keywords: asthma, Korean ginseng, red ginseng, white ginseng

Go to:

1. Introduction

Korean ginseng, the root of Panax ginseng Meyer, is one of the most popular medicinal herbs in traditional Korean medicine and is also extensively used worldwide to treat various diseases by herbal medicine practitioners [1]. P. ginseng has been used as a general tonic for the promotion of health in Asian countries, and its pharmacological properties have been attributed to its ginsenoside components [2]. Many bioactive constituents are present in ginseng extracts, and ginsenosides, the main constituents of ginseng, are believed to have antiallergic, antioxidant, and immune-stimulatory activities [3].

The two traditional preparations of Korean ginseng, white ginseng (WG) and red ginseng (RG), are presumed to have different bioactivities in traditional medicine. WG is produced by the sun drying of fresh ginseng, whereas RG is manufactured by steaming fresh ginseng and then drying it to a moisture content of < 15% [4]. Many researchers have reported that the steaming process increases the bioactivity of ginseng [4–6]. Few comparative studies have been conducted on the effects of WG and RG on various diseases.

Asthma is a serious health problem and affects people of all ages, and its most common trigger is continuous exposure to allergens [7]. Allergic asthma is characterized by increased mucus production, reversible airway obstruction, eosinophil infiltration, and nonspecific airway hyperresponsiveness (AHR) [8]. The development of asthma is mediated by the overexpression of T helper type 2 (Th2)-mediated or Th1-mediated cytokines, such as interleukin (IL)-4, IL-5, etc. [8,9]. However, currently available therapies cannot completely control the symptoms of asthma, and even intensive treatment shows little effect on healthcare utilization [10]. Consequently, efforts are required to identify new remedies, preferably of natural origin, for mitigating the effects of these immune-related disorders.

P. ginseng is one of most commonly used medicinal herbs to complement the treatment of asthma, allergies, and immunologic conditions [11]. Several researchers have reported that P. ginseng ameliorates asthma in animal models [12,13], but to date, the effects of processing on its medicinal effects have not been studied.

Therefore, in the present study, we compared the effects of WG and RG in a mouse model of acute asthma. In previous studies we reported that herbal remedies offer potential complementary or alternative treatments and showed that the regulation of Th1/Th2 balance could provide a strategy for the treatment of respiratory diseases [14,15].

In this study, we investigated the effects of WG and RG on the infiltration of inflammatory cells, on airway remodeling, and on expressions of inflammation-related cytokines in an ovalbumin (OVA)-sensitized mouse model of acute asthma.

Go to:

2. Materials and methods

2.1. Animals

Seven-week-old female BALB/c mice (Daehan Biolink, Chungbuk, Korea) were housed in polypropylene cages at 24 ± 4°C under a 12 h light and dark cycle for at least 1 week prior to experiments. Animals were fed with a standard pellet diet and supplied water ad libitum. All experiments were approved by the Institutional Animal Care Committee of Pusan National University and conducted in accordance with the guidelines issued by Pusan National University.

2.2. Preparation of ginseng extracts and reagents

Standardized 5-yr-old Korean WG and RG were purchased from Gwangmyung Natural Pharmaceutical Co. (Busan, Korea); voucher specimens (No. 201KWG and 201KRG) were deposited at the Herbarium of the School of Korean Medicine, Pusan National University. WG and RG (1 kg) were finely ground and extracted with 10 times their volumes of 80% methanol at room temperature for 3 d and then the extraction process was repeated three times. After filtration using filter paper (Advantec, Tokyo, Japan), methanol was removed using a vacuum evaporator (Eyela, Tokyo, Japan) at 45°C, and the resulting extracts (WG and RG) were stored at −20°C until required. OVA (Grade V) was purchased from Sigma-Aldrich (St. Louis, MO, USA). Before use, OVA was detoxified using a DetoxiGel column (Pierce, Rockford, IL, USA).

2.3. High performance thin layer chromatography analysis for WG and RG fingerprinting

For quality assurance purposes, each extract was subjected to high performance thin layer chromatography (HPTLC). Chloroform and methanol (7:3, v/v) were used as the developer solvents, and the bands that developed on HPTLC plates were detected using a Camag visualizer (Camag, Sonnenmattstrasse, Muttenz, Switzerland). It was found that compounds were altered by the steaming process, which suggests this is responsible for their different bioactivities. Fig. 1A lists compounds found in WG and Figs. 1B–1D list compounds found in RG.

pastedGraphic.png

Fig. 1

High performance thin layer chromatography (HPTLC) images of the fingerprints of white ginseng (WG) and of red ginseng (RG). WG (a) and RG (b) extracts were developed on HPTLC plates (silica gel F254; chloroform/methanol, 7:3; under UV or white light) and documented using a visualizer (Camag, Sonnenmattstrasse, Muttenz, Switzerland). (A) Under 254 nm UV light. (B) Under 366 nm UV light. (C) Under 366 nm UV light after spraying with p-anisaldehyde. (D) Under white light after spraying with p-anisaldehyde. Numbers on plates are Rf values. Arrows indicate specific components of WG or RG.

2.4. Induction of asthma and the experimental animal groups

The experimental protocols employed were as described in our previous report [14]. Briefly, 200 μL of phosphate buffer saline (PBS) or emulsion containing 100 μg of OVA and 2 mg of aluminum hydroxide was injected into the mouse intraperitoneally (i.p.) on Day 1 and Day 14. On Day 22, mice were anesthetized with ketamine (100 mg/kg, i.p.) and xylazine (10 mg/kg, i.p.), and on Days 22, 23, and 24 received 30 μL of PBS containing 25 g of OVA by intranasal instillation. WG and RG extracts were administration for 10 consecutive days between 9:00 am and noon from Day 15 to Day 24 (Fig. 2).

pastedGraphic_1.png

 

Fig. 2

Experimental design and the acute asthma model. Control, white ginseng (WG), and red ginseng (RG) groups were sensitized intraperitoneally on Days 1 and 14, and challenged intranasally on Days 22, 23, and 24. Animals were administered WG or RG from Days 15 to 24. All animals were sacrificed on Day 26. I.N., intranasal; I.P., intraperitoneal; MBPT, methacholine bronchial provocation test; PHS, phosphate buffered saline.

The experimental groups were as follows: (1) naïve: OVA-sensitized but not challenged and administered PBS; (2) control: sensitized and challenged with OVA and administered PBS; and (3) WG or RG: sensitized and challenged with OVA and administered WG or RG, respectively.

2.5. Treatment with WG or RG extracts

Seven-week-old male BALB/c mice were randomly divided into eight groups: 30, 90, and 300 mg/kg WG-treated, 30, 90, and 300 RG-treated, PBS-treated control and the treatment naïve group. Each group consisted of nine mice. In Korean traditional medicine, 30 mg/kg is the recommended daily dose for WG and for RG. Each concentration of WG or RG in PBS was administered by oral intubation for 10 d. Animals in the naïve and PBS-treated control groups were given the same volume of PBS by oral intubation. At the end of treatment, animals were sacrificed and the following samples were collected for analysis; bronchoalveolar lavage fluid (BALF), blood, and lung and bronchial lymph nodes.

2.6. Measurement of AHR

Airway responsiveness to methacholine was measured using a whole body plethysmograph (OCP 3000, Allmedicus, Gyounggi, Korea), which provides a noninvasive measure of airway responsiveness in mice [16]. One day after the last OVA challenge via nasal inhalation (Day 25), mice were exposed to increasing doses of methacholine using an ultrasonic nebulizer (Pari, Starnberg, Germany) for 150 s at each concentration. AHR was calculated in enhanced pause (Penh) as we previously described [14]. The formula used was as follows: Penh = (Te/RT-1) × PEF/PIF, where Te = expiration time (s), RT = relaxation time (s), REF = peak expiratory flow rate (mL/s) and IF = peak inspiratory flow rate (mL/s).

2.7. Analysis of BALF

On Day 26, to obtain BALF, mice were sacrificed with a lethal dose of ketamine and xylazine, and BALF was collected from tracheas; 1.8 mL of PBS was introduced to the lungs, and more than 1.5 mL of buffer was consistently retrieved. BALF cells were analyzed as previously described [17]. Briefly, differential cell counts were performed by counting cytospin preparations stained with Diff-Quick (Dade Behring, Düdingen, Switzerland).

2.8. Determination of serum antibody concentrations

Mice were bled on Day 26, and blood samples were stored at 4°C overnight and then centrifuged at 2,800 × g for 10 min to obtain sera. OVA-specific immunoglobulin (IgE, IgG1 and IgG2a) levels in serum were measured by ELISA, according to the manufacturer's instructions (BD Pharmingen, San Jose, CA, USA).

2.9. Cytokine detection in peribronchial lymphocytes

Levels of cytokine production by peribronchial lymphocytes were measured as previously described [18]. Briefly, on Day 26, peribronchial lymph nodes were isolated and prepared as single cell suspensions. Cells (2 × 105 cells/mL) were then plated on 96-well microplates and cultured for 3 d with OVA (50 mg/mL) in 200 mL RPMI-1640 medium containing 10% fetal bovine serum (FBS). Supernatants were analyzed for IL-4, IL-5, IL-6, transforming growth factor beta (TGF-β) (BD Pharmingen), and IL-13 (R&D Systems, Minneapolis, MN, USA) by ELISA, according to the manufacturer's instructions. OVA-specific cytokine levels were then calculated.

2.10. Lung histology

On Day 26, after obtaining BALF, the lungs and tracheas were resected and fixed overnight in 4% formalin. Specimens were then dehydrated in an alcohol series, embedded in paraffin wax, and sectioned at 5 μm. Sections were placed on glass slides, stained with hematoxylin and eosin, and examined under a light microscope.

2.11. Statistical analysis

Results are expressed as mean ± standard deviation (SD), and all statistical comparisons were performed by one-way analysis of variance followed by Duncan's multiple comparison test. SPSS version 18 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) was used for statistical analysis. Statistical significance was accepted for p values < 0.05.

Go to:

3. Results

3.1. Effects of WG or RG on numbers of inflammatory cells in BALF

Inflammatory cells were significantly increased in BALF in the PBS-treated control group (OVA + Alum), but treatment with WG or RG significantly decreased total cells including macrophages and other inflammation-related immune cells (Fig. 3). Eosinophilic inflammation is a hallmark of asthma, and RG treatment remarkably decreased BALF eosinophils in dose-dependent manner in the RG-treated group as compared with the PBS-treated control group.

pastedGraphic_2.png

Open in a separate window

 

 

Fig. 3

Effects of white ginseng (WG) and red ginseng (RG) on total and differential cell counts in bronchoalveolar fluid (BALF). Results are presented as mean ± SD. #p < 0.05 vs. the naïve group; *p < 0.05 vs. the phosphate buffer saline (PBS)-treated control group. Eos, eosinophils; Lym, lymphocytes; Mac, macrophages; Neu, neutrophils.3.2. Effects of WG or RG on airway responsiveness to methacholine

We examined AHR by methacholine inhalation. AHR resistances were measured as Penh values on Day 25 after methacholine inhalation. AHR in the PBS-treated control group was significantly increased as compared with that of the naïve group (Fig. 4). After exposure to 50 mg/mL of methacholine, Penh in the control group was increased by 443% versus the naïve group (10.05 ± 3.35 vs. 2.27 ± 0.72). In the WG- or RG-treated groups, Penh values were decreased by 21.59% and 35.92%, respectively, versus the control group (2.17 ± 0.76 vs. 10.05 ± 3.35 and 3.61 ± 1.13 vs. 10.05 ± 3.35, respectively) (Figs. 4A and 4B).

pastedGraphic_3.png

 

 

 

Fig. 4

Effects of white ginseng (WG) and red ginseng (RG) on airway hyperresponsiveness. Results are presented as mean ± SD. #p < 0.05 vs. the naïve group; *p < 0.05 vs. the phosphate buffer saline (PBS)-treated control group; **p < 0.01 vs. the PBS-treated control group; ***p < 0.001 vs. the PBS-treated control group. Alum, aluminum hydroxide; ns, not specific; OVA, ovalbumin; Penh, enhanced pause.3.3. Effects of WG and RG on OVA-specific IgE, IgG1, and IgG2a in serum

Marked increases in the levels of OVA-specific IgE were observed in the control group (Fig. 5). The WG and RG groups showed lower levels of IgE, and RG was more effective than WG.

pastedGraphic_4.png

 

 

 

 

Fig. 5

Effect of white ginseng (WG) and red ginseng (RG) on serum immunoglobulin E (IgE). Samples of serum were collected on Day 26, and levels of ovalbumin (OVA)-specific serum IgE were measured. Results are presented as means ± SD. #p < 0.05 vs. the naïve group; *p < 0.05 vs. the phosphate buffer saline (PBS)-treated control group; **p < 0.01 vs. the PBS-treated control group; §p < 0.05 vs. the WG group.Marked increases in OVA-specific IgG1 and IgG2a levels were observed in the control group as compared with the naïve group. However, treatment with WG or RG did not affect OVA-specific IgG1 and IgG2a production in serum (Figs. 6A–6D).

pastedGraphic_5.png

Open in a separate window

 

 

 

 

 

Fig. 6

Effects of white ginseng (WG) and red ginseng (RG) on serum IgG1 and IgG2. Samples of serum were collected on Day 26, and levels of ovalbumin (OVA)-specific serum IgG1 and IgG2a were measured.3.4. Effects of WG and RG on lung histopathology

In the naïve group, few inflammatory cells appeared around respiratory tracts, blood vessels, or alveolar spaces, and no histopathological changes such as mucosal thickening were observed (Fig. 7A). However, in the PBS-treated control group, obvious infiltrations of inflammatory cells were observed in connective tissues (Fig. 7B). Such changes appeared even though alveolar spaces had been washed once with PBS to obtain BAL fluid. Furthermore, marked mucosal thickening was also observed. In the WG- and RG-treated groups, inflammatory cell infiltration and mucosal thickening were less severe than in the PBS-treated control group (Figs. 7C–7H). In the RG group, inflammatory cell infiltration and mucosal thickening were less severe than in the WG group.

pastedGraphic_6.png

Open in a separate window

 

 

 

 

 

 

Fig. 7

Effect of white ginseng (WG) and red ginseng (RG) on bronchoalveolar inflammation. Light microscopy revealed abnormal respiratory epithelium (ellipsoid area), and high numbers of infiltrated inflammatory cells (arrows) in the phosphate buffer saline (PBS)-treated control group as compared with the naïve group. (A) Treatment naïve group. (B) PBS- treated control group. (C–E) WG-treated groups (treated with 30, 90, and 300 mg/kg/d, respectively). (F–H) RG-treated groups (treated with 30, 90, and 300 mg/kg/d, respectively). Photomicrographs of axial sections of mouse lungs (× 100, H&E stain).3.5. Effects of WG or RG on cytokine production by peribronchial lymphocytes

The cytokine profiles of peribronchial lymph node cells were analyzed via in vitro OVA stimulation. High levels of IL-4, IL-5, IL-6, and IL-13 production confirmed the Th2 nature of the inflammatory response in OVA-induced asthma (Fig. 8), although TGF-β production was not changed (data not shown). The WG and RG groups of mice showed low levels of cytokine production, and RG was more effective than WG at regulating cytokine production in peribronchial lymphocytes based on statistical analysis between same dosage WG and RG groups (Fig. 8).

pastedGraphic_7.png

 

 

 

 

 

 

 

Fig. 8

Comparisons of ovalbumin (OVA)-specific cytokine production of peribronchial lymph node cells. Lymph nodes of mice were collected on Day 26, and after 3 d of incubation with OVA, OVA-specific pro-inflammatory cytokine levels in cell culture media were measured. Results are presented as mean ± SD. #p < 0.05 vs. the naïve group; *p < 0.05 vs. the PBS-treated control group; **p < 0.01 vs. the PBS-treated control group; §p < 0.05 vs. the WG group.Go to:

4. Discussion

P. ginseng, also called Korean ginseng, is one of the most widely used functional health foods for revitalization and eliminating chronic fatigue, and has been used as a dietary supplement in Asia for > 2000 yr [19]. P. ginseng, both red and white preparations, is most commonly used in traditional Korean medicine, but there are some differences between them, such as in their ginsenoside contents and pharmacological effects. RG is manufactured when WG is produced by additional steaming and sun drying [4], and during this process, ginsenosides undergo chemical changes that could increase physiologic activities [19]. Currently, > 30 different ginsenosides have been isolated and characterized from P. ginseng, and these ginsenosides are known to have different pharmacologic effects [19]. However, the comparative studies of WG and RG on various diseases have not been sufficiently investigated.

Asthma is a serious, worldwide public health problem that affects all ages. It is an inflammatory disease of the airways that can be exacerbated by numerous extrinsic factors, such as continuous exposure to allergens [7]. However, the pathophysiological mechanism of asthma is unclear despite the increasing prevalence of this disease. Furthermore, current therapies fail to provide an adequate therapeutic solution.

Currently, corticosteroids are the drugs most commonly used to control airway inflammation, however, corticosteroid therapy has important adverse effects, and some patients are completely corticoid resistant or fail to show clinical improvement after high dose glucocorticoids treatment [20]. Therefore, the development of safer, more effective antiasthmatic drugs is required, and evaluation of the potential bioactivities of new compounds with unique mechanisms of action remains an important topic of research [20]. Consequently, efforts should be made to identify new antiasthmatic remedies, preferably of natural origin, to mitigate the effects of asthma.

Kim and Yang [12] reported that P. ginseng treatment restores the expression of several genes including EMBP, Muc5ac, and CD40, and the mRNA and protein levels of IL-1β, IL-4, IL-5, and tumor necrosis factor (TNF)-α, but no description was provided of inflammatory cell counts and IgE production in asthmatic mice, which probably underlie the mechanism of asthma. Furthermore, the effects of ginseng on asthma have received little attention. For this reason, we examined and compared the effects of WG and RG in an asthmatic mouse model.

Eosinophils are important immune cells and contribute to the development of allergic and asthmatic inflammation, to the infiltration of eosinophils into airways, and the release of their contents has been linked to symptom severity in asthma [21]. In the present study, eosinophils were absent in the BALF of the naïve group of mice and markedly increased in the PBS-treated control group (Fig. 3). Other inflammatory cells were also significantly up-regulated when asthma was induced. WG or RG administration effectively suppressed eosinophil infiltration into lung bronchioles. Fig. 7 shows the marked infiltrations of inflammatory cells, including eosinophils, neutrophils, and lymphocytes, observed in connective tissues not only around large vessels and airways but also around small vessels and airways in the control group. Although alveolar spaces were washed once with PBS to obtain BALF, many infiltrated inflammatory cells remained. However, in the WG and RG groups, inflammatory cell infiltrations were much reduced as compared with the control group. In addition, mucosal thickening was frequently observed in the control group (Fig. 7B), but in the WG and RG groups, mucosal thickening was moderately reduced, and RG seemed to be more effective than WG.

AHR is a particular feature of asthma and leads to recurrent episodes of shortness of breath, wheezing, and coughing [22]. In the present study, we observed AHR changes by methacholine challenge testing. WG and RG inhibited AHR as evidence by reductions in Penh values to levels similar to those observed in the naïve group (Fig. 4).

Asthma is associated with IgE production, for example, recent studies on the effects of anti-IgE therapy have confirmed that IgE plays an important role in asthma [23,24]. Balza et al [24] reported a positive relationship between airway IgE expression and serum IgE levels. In the present study, the expression of IgE in serum was markedly higher in the PBS-treated control group than in the naïve group, but WG or RG administration significantly decreased IgE serum level (Fig. 5), and RG was more effective than WG. However, neither WG nor RG influenced IgG1 and IgG2a serum levels in asthmatic mice (Fig. 6).

Th2 cell-associated inflammation is considered as an important mediator of asthma, and Th2-type cytokines, such as IL-4, IL-5, and IL-13, are thought to drive the disease pathology [25]. Moreover, there is strong evidence that the Th2-cytokine pattern plays an important role in the pathogenesis of asthma via the release of IL-4, IL-5, and IL-13 [26]. Accordingly, we analyzed the cytokine profiles of bronchial lymph node cells after in vitro OVA stimulation. High levels of IL-4, IL-5, IL-6, and IL-13 production confirmed the Th2 nature of the inflammatory response in the PBS treated control group (Fig. 8). Furthermore, cytokine production by lymphocytes in the WG and RG groups was significantly lower than in the control group, and RG was again more effective than WG.

Go to:

5. Conclusions

WG and RG effectively suppressed inflammatory cell infiltration into bronchoalveolar regions. AHR and airway remodeling in OVA-induced asthma were also ameliorated by WG and RG. The study shows that WG and RG regulate serum IgE levels, which is an important biomarker of asthma. In addition, WG and RG significantly suppressed pro-inflammatory cytokine production by peribronchial lymphocytes. Furthermore, RG was more potent than WG in all respects. However, as most medicinal herbs have multiple components, it is unclear which component plays key roles in the above-mentioned activities. Therefore, further studies are needed to identify the key molecules underlying these effects and efficacies.

Go to:

Conflicts of interest

The authors have no potential conflict of interest to declare. The authors alone are responsible for the writing of this paper.

Go to:

Acknowledgments

This work was supported by the 2011 Specialzation Project Research Grant funded by the Pusan National University.

Go to:

Footnotes

 

This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution Non-Commercial License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0) which permits unrestricted non-commercial use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original work is properly cited.

 

Go to:

References

1. Jiao L., Li B., Wang M., Liu Z., Zhang X., Liu S. Antioxidant activities of the oligosaccharides from the roots, flowers and leaves of Panax ginseng C.A. Meyer. Carbohydr Polym. 2014;106:293–298. [PubMed] [Google Scholar]

2. Song M., Kim B., Kim H. Influence of Panax ginseng on obesity and gut microbiota in obese middle-aged Korean women. J Ginseng Res. 2014;38:106–115. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

3. Choi J.H., Jin S.W., Park B.H., Kim H.G., Khanal T., Han H.J., Hwang Y.P., Choi J.M., Chung Y.C., Hwang S.K. Cultivated ginseng inhibits 2,4-dinitrochlorobenzene-induced atopic dermatitis-like skin lesions in NC/Nga mice and TNF-alpha/IFN-gamma-induced TARC activation in HaCaT cells. Food Chem Toxicol. 2013;56:195–203. [PubMed] [Google Scholar]

4. Gui Y., Ryu G. Effects of extrusion cooking on physicochemical properties of white and red ginseng (powder) J Ginseng Res. 2014;38:146–153. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

5. Zhang H., Li S., Zhang H., Wang Y., Zhao Z., Chen S., Xu H. Holistic quality evaluation of commercial white and red ginseng using a UPLC-QTOF-MS/MS-based metabolomics approach. J Pharm Biomed Anal. 2012;62:258–273. [PubMed] [Google Scholar]

6. Jung M.Y., Jeon B.S., Bock J.Y. Free, esterified, and insoluble-bound phenolic acids in white and red Korean ginsengs (Panax ginseng C.A. Meyer) Food Chem. 2002;79:105–111. [Google Scholar]

7. Agarwal R., Gupta D. Severe asthma and fungi: current evidence. Med Mycol. 2011;49:S150–S157. [PubMed] [Google Scholar]

8. Corrigan C.J., Kay A.B. The roles of inflammatory cells in the pathogenesis of asthma and of chronic obstructive pulmonary disease. Am J Resp Crit Care Med. 1991;143:1165–1168. [PubMed] [Google Scholar]

9. Corry D.B. Emerging immune targets for the therapy of allergic asthma. Nat Rev Drug Discov. 2002;1:55–64. [PubMed] [Google Scholar]

10. Moore W.C., Bleecker E.R., Curran-Everett D., Erzurum S.C., Ameredes B.T., Bacharier L., Calhoun W.J., Castro M., Chung K.F., Clark M.P. Characterization of the severe asthma phenotype by the National Heart, Lung, and Blood Institute's Severe Asthma Research Program. J Allergy Clin Immunol. 2007;119:405–413. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

11. Bielory L. Complementary and alternative interventions in asthma, allergy, and immunology. Ann Allergy Asthma Immunol. 2004;93:S45–S54. [PubMed] [Google Scholar]

12. Kim D.Y., Yang W.M. Panax ginseng ameliorates airway inflammation in an ovalbumin-sensitized mouse allergic asthma model. J Ethnopharmacol. 2011;136:230–235. [PubMed] [Google Scholar]

13. Mohi El-Din M.M., Mostafa A.M., Abd-Elkader A. Experimental studies on the effect of (Lambda-Cyhalothrin) insecticide on lungs and the ameliorating effect of plant extracts (Ginseng (Panax Ginseng) and garlic (Allium sativum L.) on asthma development in albino rats. BMC Res Notes. 2014;7:243. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

14. Jung S., Cho S.J., Moon K.I., Kim H.W., Kim B.Y., Cho S.I. Effects of Socheongryong-Tang on immunoglobulin production in asthmatic mice. Kor J Herbol. 2008;23:23–28. [Google Scholar]

15. Cho S.J., Kim H.W., Kim B.Y., Cho S.I. Sam So Eum, a herb extract, as the remedy for allergen-induced asthma in mice. Pulm Pharmacol Ther. 2008;21:578–583. [PubMed] [Google Scholar]

16. Hamelmann E., Schwarze J., Takeda K., Oshiba A., Larsen G.L., Irvin C.G., Gelfand E.W. Noninvasive measurement of airway responsiveness in allergic mice using barometric plethysmography. Am J Resp Crit Care. 1997;156:766–775. [PubMed] [Google Scholar]

17. Chung Y., Cho J., Chang Y.S., Cho S.H., Kang C.Y. Preventive and therapeutic effects of oral tolerance in a murine model of asthma. Immunobiology. 2002;206:408–423. [PubMed] [Google Scholar]

18. Kim J.O., Kim D.H., Chang W.S., Hong C., Park S.H., Kim S., Kang C.Y. Asthma is induced by intranasal coadministration of allergen and natural killer T-cell ligand in a mouse model. J Allergy Clin Immunol. 2004;114:1332–1338. [PubMed] [Google Scholar]

19. Ramesh T., Kim S., Hwang S., Sohn S., Yoo S., Kim S. Panax ginseng reduces oxidative stress and restores antioxidant capacity in aged rats. Nutr Res. 2012;32:718–726. [PubMed] [Google Scholar]

20. Ribeiro-Filho J., Calheiros A.S., Vieira-de-Abreu A., de Carvalho K.I.M., da Silva Mendes D., Melo C.B., Martins M.A., da Silva Dias C., Piuvezam M.R., Bozza P.T. Curine inhibits eosinophil activation and airway hyper-responsiveness in a mouse model of allergic asthma. Toxicol Appl Pharmacol. 2013;273:19–26. [PubMed] [Google Scholar]

21. Thomas L.H., Warner J.A. The eosinophil and its role in asthma. Gen Pharmacol Vasc S. 1996;27:593–597. [PubMed] [Google Scholar]

22. Lauzon A.M., Bates J.H., Donovan G., Tawhai M., Sneyd J., Sanderson M.J. A multi-scale approach to airway hyperresponsiveness: from molecule to organ. Front Physiol. 2012;3:191. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

23. Ong Y.E., Menzies-Gow A., Barkans J., Benyahia F., Ou T.T., Ying S., Kay A.B. Anti-IgE (omalizumab) inhibits late-phase reactions and inflammatory cells after repeat skin allergen challenge. J Allergy Clin Immunol. 2005;116:558–564. [PubMed] [Google Scholar]

24. Balzar S., Strand M., Rhodes D., Wenzel S.E. IgE expression pattern in lung: Relation to systemic IgE and asthma phenotypes. J Allergy Clin Immunol. 2007;119:855–862. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

25. Lloyd C.M., Hessel E.M. Functions of T cells in asthma: more than just Th2 cells. Nat Rev Immunol. 2010;10:838–848. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

26. Mazzarella G., Bianco A., Catena E., De Palma R., Abbate G.F. Th1/Th2 lymphocyte polarization in asthma. Allergy. 2000;55:6–9. [PubMed] [Google Scholar]

 

Articles from Journal of Ginseng Research are provided here courtesy of Elsevier

 

 

Ke sloučenině Compound K

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7407392/

Informace pro spolupracující lékaře a farmaceuty

Tato sekce je určena pro lékaře, botaniky a jiné odborníky

 

  Následující URL adresy (pozn.: je možné, že ne všechny budou stále funkční, každý autor si vyhrazuje právo studii uzamknout) odkazují na několik známých vědeckých studií a článků o mechanismech působení ženšenu a o účincích na lidský organismus: 

Antioxidační účinky korejského pravého ženšene: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659533/

 

Pharmacology of ginsenosides: a literature review

  

Role of ginsenosides, the main active components of Panax ginseng, in inflammatory responses and diseases

  

Ginseng influensis on childern hyperactivity

  

Ginsenoside - wikipedia

 

 

Ginseng for childern 

 

 

Ginsenosides: A Potential Neuroprotective Agent

 

 

Anticancer Activities of Protopanaxadiol- and Protopanaxatriol-Type Ginsenosides and Their Metabolites

  

DEGRADATION OF GINSENOSIDES IN HUMANS AFTER ORAL ADMINISTRATION

 

 

Analysis of Ginsenosides in Ginseng

 

Extraction of Ginsenosides from Ginseng in Supercritical CO2

 

 

The antitumor activity study of ginsenosides and metabolites in lung cancer cell

 

 

Protective efects of ginseng

 

Studie k sloučenině Compoud K  

 

...to be continued

 

(If You explore another interesting study about Panax ginseng C.A.Meyer, please send us URL and it will be our pleasure to place it in this section for all of us can read it. Thank You very much!)

 

"Platební brána ComGate” a odkaz na stránku https://www.comgate.cz/cz/platebni-brana.

Impresum - údaje o firmě a kontakty

Provozovatel webu (adresa www.zensen.cz) 4betterlife.cz:

GOLD EAGLE s.r.o.

Nejrychlejší kontakt:

zdenek.tryba@gmail.com

Nejrychleší telefon během pracovního dne:

+420 604 299 015

Všechny kontakty a informace: zde

Vrácení zboží a peněz

Vrácení zboží

Vrácení peněz

zde nás můžete kontaktovat
Logo
4betterlife.cz
© 2015 - 2023 GOLD EAGLE s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz